Rośliny w ogrodzie

usługi brukarskie Brukarstwo UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ Toruń Włocławek Bydgoszcz Inowrocław
Usługi brukarskie
11 września, 2015

Nasz ogród to miejsce pełne kolorów i zapachów. W słoneczne poranki możemy w nim zaznać odrobiny orzeźwienia i spokoju, za to w letnie wieczory radości i energii. Ogród to miejsce rodzinnych spotkań, a także indywidualnego relaksu. Jednak by zagościła w nim atmosfera błogości i nieskazitelnego piękna, musimy najpierw zadbać o odpowiedni dobór roślin, tak by odpowiadał on naszym potrzebom i stylowi życia.

Rośliny a rodzaj gruntu.

Przy wyborze roślinności ogrodowej decydujące znaczenie ma rodzaj podłoża. Zanim zaprojektujemy ogród, koniecznością jest przeprowadzenie inwentaryzacji gruntu, czyli badań, dzięki którym poznamy rodzaj i odczyn występującej na działce gleby, poziom nasłonecznienia i wilgotności tereny. Te wskaźniki określą nam jaki rodzaj roślin będziemy mogli uprawiać w naszym ogródku, a jakie rośliny się nie przyjmą. Roślinami, które tolerują glebę kwaśną są między innymi: wrzosy i wrzośce, azalie, różaneczniki, klony palmowe, berberysy Thunberga, hortensje, magnolie, wiciokrzewy, wierzby, olsza czarna, brzoza niska i karłowata, a także oczary. Jeżeli podłoże na naszej działce ma odczyn zasadowy, możemy zdecydować się na: jałowiec sabiński, cis pospolity, świerk serbski, modrzewie, sosna górska oraz czarna, berberysy (poza b. Thunberga), bez czarny, olsza szara, bukszpan wiecznie zielony, pigwowce, jarząb pospolity, dereń jadalny, leszczyny, irgi, forsycje, lawenda, ligustry, jaśminowce, buki, róże i krzewuszki. Niektóre rośliny nie znoszą wilgotnego środowiska, a inne wprost je uwielbiają, dlatego w glebach o wysokim zawilgotnieniu możemy zasadzić: świerk biały oraz ś. czarny, żywotnik zachodni, klon jesionolistny i k. srebrzysty, olszę czarną i olszę szarą, wiele dereni, większość wierzb, bez czarny, kalinę koralową.

Styl ogrodu też ma znaczenie.

Rośliny w naszym ogrodzie tworzą niesamowitą atmosferę. Różnokolorowe kwiaty, głęboko zielone iglaki, czy bogate w smaczne owoce krzewy, to wszystko czego potrzebujemy by stworzyć ogród idealny. Od setek lat ogrody stanowiły bogatą atrakcję, a ich twórcy cieszyli się uznaniem. Tworzyli oni również unikatowe style ogrodowe, do których dzisiaj odwołuje się wielu projektantów. Współcześnie możemy przebierać wśród wielu ogrodowych koncepcji i dopasowywać je do naszego stylu życia i potrzeb. Dla przykładu w ogrodzie w stylu angielskim przeważać będą przede wszystkim róże. Jednak swoje miejsce znajdą również rośliny takie jak: bukszpan, cis, krwawniki, szałwie, kocimiętki, orliki, goździki, liliowce, prymule, dzwonki, astry, dziurawce, lawenda, maki, łubiny, peonie, czarnuszki, nemezje, nasturcje, tulipany, hiacynty, czy lilie. Ogród w stylu francuskim jest bogaty w berberysy, irezyny, koleusy, begonie, lawendę, aksamitki, róże rabatowe, bukszpany, cisy i żywotniki. Jedne z najpiękniejszych ogrodów to ogrody skomponowane w stylu japońskim. Możemy w nim posadzić rośliny takie jak astry, chryzantemy, dalie, liliowce, peonie, kosaćce, tawułki, zawilce, azalie, rododendrony, jaśminowce, klony palmowe, miłorzęby japońskie, magnolie, wiśnie i sosny drobnokwiatowe, japońskie i czarne. Z dodatkiem elementów wodnych, kamieni i elementów drewnianych każdy ogród zamieni się w magiczny zakątek.

Czym kierować się przy doborze roślin?

Piękny ogród to ogród zadbany i kwitnący. Jeżeli wiemy, że nie będziemy mieli zbyt dużo czasu na prace ogrodowe, powinniśmy zrezygnować z roślin, które są bardzo wymagające. Dla osób zapracowanych proponujemy rośliny takie jak: funkie, liliowce, piwonie, juka karolińska, astry bylinowe, słoneczniczek szorstki, krokusy, berberysy, lilaki, bukszpany, czarna porzeczka, czarny bez, forsycje, jałowce, kosodrzewiny, wierzby, brzozy, grusze, modrzewie, sosny pospolite, świerki kłujące i jarzębiny. Musimy również pamiętać o tym aby nasz ogród był praktyczny i służył nie tylko jako teren porostu roślin. Jeżeli jesteśmy aktywni i gdy wymiary ogrodu na to pozwolą, możemy w nim zorganizować miejsce do gier i zabaw, z ładnie przyciętą trawą, która jest wdzięczną i niezbyt wymagającą rośliną.

Ogrody są duszą naszego domu. Wpływają na nasz nastrój i służą jako miejsce odpoczynku. Nic nie smakuje lepiej niż książka czytana na łonie natury w ciepłe, wiosenne popołudnie, czy wspólna gra w chowanego. Piękny ogród poznajemy poprzez wszystkie nasze zmysły. Dzięki niemu możemy być zdrowsi, przez możliwość uprawy warzyw i owoców i bardziej aktywni, uprawiając w nim różne sporty, a kwitnące w nim rośliny wpłyną pozytywnie na powietrze, wilgotność i na nasze samopoczucie.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa plików cookies
Ok